02.02.2008 20:18:52

neco o 8 mili

Režie: Curtis Hanson
Scénář: Scott Silver
Délka: 110 minut
Datum české premiéry: 20. března 2003
Hrají:Eminem (Jimmy), Kim Basinger (Stephanie), Mekhi Phifer (Future), Brittany Murphy (Alex), Evan Jones (Cheddar Bob), Omar Benson Miller (Sol George)

Eminem ve filmu Curtise Hansona rapuje, bojuje, miluje a mimo to se snaží dokázat, že i hraje. Nevěříte? 8 Mile (možná) změní váš názor.

Eminem je pojem. Jedni ho milují a obdivují, druzí ho označují za negramotného zatrpklého bílého rappera, co kazí (nejen) americkou mládež svými obhroublými texty, ve kterých se strefuje téměř do všeho a do všech. Žaloby přicházejí a odcházejí, ale Eminem stále zůstává, stejně tak jako údernost a naléhavost jeho textů. Eminem (pravým jménem Marshall Mathers) koketoval s filmovým průmyslem poměrně dlouhou dobu, ale teprve scénář k 8 Mile jej přesvědčil, aby se pokusil vydat na tenký led filmového průmyslu.

A byl to poměrně riskantní krok v jeho kariéře. Vždyť už tolik zpěváků a zpěvaček si na stříbrném plátně vylámalo zuby. Z poslední doby vzpomeňme popovou princezničku Britney Spears a její nicneříkající roadmovie Crossroads. Jenže u Eminema tomu bylo jinak, protože scénář k 8 Mile je také částečně založen na jeho vlastním životě, tak jak jej popsal scenáristovi Scottu Silverovi.

Ocitáme se v Detroitu, v jeho neutěšených uličkách plných pochybných existencí, jejichž náplň života sestává z "paření" se svou partou a občasným rapováním o ničem a o všem. Jimmy Smith, Jr. (Eminem) alias Rabbit (v překladu Králíček) má také svoji partu, na kterou nedá dopustit. Všichni sní o tom, že jednou prorazí na hip hopovou scénu a ulici 8 Mile, která je hranicí mezi bělošskou a černošskou čtvrtí, nechají daleko za sebou. Ale zatím se musí smířit s realitou. Žijí ze dne na den a většina z nich bydlí u svých matek. Stejně tak i Rabbit. V karavanu žijí na hromádce celkem tři: on, jeho matka (Kim Basingerová) a jeho malá sestra Lily (Chloe Greenfieldová). A teď je tu navíc ještě ztroskotaná existence jménem Greg Buehl (Michael Shannon), matčin nový přítel, který je skoro stejně starý jako Jimmy, což ho dovádí k šílenství.

Jimmyho z jeho nuzného způsobu života vytahuje jen láska k rapu. Po večerech doslova na koleni píše písně na svoje "demíčko" a ani v autobuse nebo v práci nemůže ze své hlavy rytmus vypudit. Jenže je tu problém, protože Jimmy má na rapování špatnou barvu kůže. Rapování je pro černochy, všichni ostatní jsou nemilosrdně kritizováni. Rapovat a být běloch, to je jako kdyby se muž chtěl osprchovat ve sprše plné žen nebo jako kdybyste hodili malou bílou myšku doprostřed terária plného hadů. Future (Mekhi Phifer) je Rabbitův nejlepší přítel, a přestože je černoch, věří v jeho schopnosti. On ví, že je nejlepší, ale dotáhnout ho na pódium a zvednout mu sebevědomí se zdá skoro jako
Anketa (více)
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se